DriSteem 900100-104 Heater Service Kit
SKU
900100104
Brand
DriSteem
$829.88
Need Help
Assistance Available
Easy Returns
Quick & Hassle Fee
Guaranteed Fit
Always the correct part
Overview
Service kit for VLC02 that has 9 heating elements and is running on standard water. SERVICE KIT. This kit contains the following items. 1 Probe Tool, 1 Tube of Silicone, 1 Cover Gasket, 1 Cleanout Gasket, 10 Nuts with Nylon Inserts, 1 Sediment Screen, 1 probe Assembly, 1 Probe Gasket, and 1 Probe Housing. This kit contains all the parts you need for a normal routine maintenance.
Specifications
| Manufacturer | DriSteem |
|---|---|
| Product Type | Replacement Part |
| Product Length | 27.5 inches (69.850 cm) |
| Product Width | 7 inches (17.780 cm) |
| Product Height | 0.5 inches (1.270 cm) |
| Product Weight | 2.15 lbs (0.975 kg) |
| Shipping Length | 14 inches (35.560 cm) |
| Shipping Width | 12 inches (30.480 cm) |
| Shipping Height | 4 inches (10.160 cm) |
Compatibility
Reviews 1
Write Your Own Review
Browser Not Supported
You are using Internet Explorer as your browser, which is no longer supported by our website. Because of this, you can view products but not place orders using Internet Explorer on our site.
Please update your browser to any of the modern browsers listed below or use a different internet browser to place an order on this site.
If you have any questions or need assistance with placing an order, please contact us at 800-825-2148 or [email protected]














